Karabaş-i Veli Dergahı Kültür Merkezinde Faaliyet Gösteren
Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği
Tarihçesi
ayirac
   26.02.2003 tarihinde kuruluşu ile ilgili dilekçeyi Bursa Valiliğine vererek faaliyetine başlayan derneğimiz, bu tarihten sonra gayretli çalışmaları ile tüm resmi işlemleri kısa zamanda tamamlayarak çalışmalarına hızla devam etmiştir. Derneğimiz Mevlevi kültürünün en önemli ve en çok bilinen gösterisi olan Sema’yı ve bunu yapacak Semazen’i yetiştirebilmek amacıyla dernek merkezimize bitişik halde bulunan depoyu kiralayarak kısıtlı imkân ve koşullar altında da olsa çalışmalarını sürdürmüştür. Bu çalışmalar neticesinde yıllar sonra Bursa’mızda ilk defa Mevlana Hazretlerinin 730. vuslat yıldönümü dolayısı ile Esnaf Sarayı salonunda halka açık Şeb-i Aruz gecesi düzenlenmiştir. Daha sonra derneğimizin 1. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Tayyare Kültür merkezinde sema gösterisi düzenlenmiş ve yine Mevlana Hz.lerinin 731. vuslat yıldönümü dolayısı ile Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 19 Aralık 2004 tarihinde Tayyare Kültür Merkezinde Şeb-i Aruz gecesi düzenlenmiştir.

    2005 yılında yeni seçilen yönetim kurulu üyeleriyle hizmetlerine devam eden derneğimiz 22 Nisan 2005 tarihinde Kutlu Doğum haftası etkinlikleri münasebetiyle ve ilk defa Kapalı Spor Salonunda halkımızın yoğun katılımıyla programını gerçekleştirmiştir. Derneğimiz yönetim kurulu üyelerinin özverili çalışmaları ve temasları neticesinde bir tarih şehri olan Bursa’mız da geçmişte Mevlevi semahanesi olarak hizmet veren fakat daha sonraları ilgisizlik nedeniyle metruk bir vaziyete gelmiş bulunan Karabaş-i Veli Kültür Merkezi, Osmangazi Belediyesinin restorasyonu ile yeniden canlandırılmış ve bu tarihi mekân temsil ettiği kültür mirasına uygun bir biçimde belediyemiz ile derneğimiz arasındaki protokol sonucu derneğimize tahsis edilmiştir. Bu tahsis işleminden sonra üyelerimizin gayret ve yardımları ile kültür merkezimizin tefrişat işleri tamamlanmış ve her akşam düzenli olarak halka açık ve ücretsiz sema gösterisi sunulmaya başlanmıştır.

    Yapılan bütün bu etkinliklerin yanı sıra derneğimiz eğitim faaliyetlerine de ağırlık vermiş bu amaçla hali hazırda mevcut bulunan sema ve mıtrıban ekibimizin eksiklerinin giderilmesi ve daha iyi bir noktaya getirilmesi amacıyla eğitim faaliyetlerine başlanmıştır. Tüm etkinliklerimizde olduğu gibi, eğitim faaliyetlerimizde halka açık ve ücretsiz bir biçimde yürütülmektedir. Bu eğitim faaliyetlerimizde amaç bir yandan mevcut kadromuzu bilgi yönünden güçlendirmek bir yandan da halkımızdan bu yönde gelen taleplere cevap verebilmektir.

    Derneğimizin etkinlik ve eğitim faaliyetlerinde izlediği bu çizgi ve bu çizgideki başarılı çalışmaları sonucunda sema ve mıtrıban ekibimiz Kültür Bakanlığından gelen 29.12.2005 tarihli yazı ile tescillenerek resmi bir hüviyet kazanmıştır.
 
KÜTÜK NO: (16.02.2006)

Adres: İbrahimpaşa Mah. Çardak Sk. No: 2 Osmangazi/BURSA/TÜRKİYE

Tel: +90 (224) 222 03 85
                                                     www.mevlana.org.tr
  i-4 i-3 i-2 i-1 instagram
canliyayin
b 1
salavatıseba
b-3
b-4
b-5
b-6
b-7
b-2
b-8
b-9
Welcome 200GBP Bonus at Bet365 here.